Moraalse kahju hüvitised laimu, mainekahju ja solvamise korral
Isiklik maine ja hea nimi on üks meie suuremaid väärtusi. Tihti tuleb ette, et kas tahtmatult või tahtlikult meid solvatakse ja laimatakse. Õiguslikult on sellistes olukordades tegemist ebaõigete faktiväidete või mittekohaste väärtushinnangutega.- Faktiväide on kontrollitav väide, mis kas vastab tõele või ei vasta tõele. Näiteks: Jüri on kiilaspäine (kontrollitav, kas Jüril on juuksed või mitte), Mari on varas (kontrollitav, kas Mari on varguses süüdi mõistetud või on ta vargusega vahele jäänud või mitte). Seega on faktiväite tõesus või väärsus tõendatav. Mis tahes andmeid sisaldavat lauset käsitatakse faktiväitena, mille tõele vastavust peab tõendama selle ütleja. Seega, kui keegi kirjutab näiteks internetis teise isiku kohta midagi, peab selle tõele vastavust tõendama kirjutaja.
- Väärtushinnang ehk ebakohane arvamus on hinnang inimese suhtes, mis solvab ja ületab hea maitse piire (ning pole seotud subjektiivsete faktidega). Näiteks: Mari on hoor (keeleliselt solvav ja meie kultuuriruumis lubamatu sildistamine), Jüri on persevest (keeleliselt solvav ja meie kultuuriruumis lubamatu sildistamine).
Kes hüvitab mulle tekkinud moraalse kahju?
Laimu, mainekahju ja solvamise korral on vastutajaks isik, kes vale faktiväite või ebakohase hinnangu avaldas. Andmete avaldaks loetakse muuhulgas ka seda inimest, kes avaldas andmed kõrvalistele isikutele, sealjuures massiteabevahendile. Näiteks kui televisioonis kajastatakse mingit konfliktsituatsiooni, siis valefaktide eest vastutab lisaks isikule, kes need saatele avaldas, ka telekanali omanik.
Kui suured on hüvitised?
Näiteks sobib kaasus, kus esindasime vandeadvokaat Üllar Talvistet vaidluses Kalle Muuliga, seoses viimase avaldatud raamatus „Isamaa tagatuba. Mart Laari valitsus 1992–1994“ esitatud valeväidete edastamisega. Kohus kohustas kostjat avaldama omal kulul hiljemalt 15 päeva jooksul kohtuotsuse jõustumisest arvates ajalehes Eesti Ekspress valeandmeid ümber lükkava teadaande, mis peab vastama järgmistele kriteeriumidele:- hõlmama 1/4 lehekülje pindalast;
- lehekülg ei tohi olla ajalehe eelviimane ega viimane;
- teade peab olema valge tagapõhjaga, ilma illustratsioonideta ning ajalehe Eesti Ekspressi või kolmanda isiku kommentaarideta või muude lisadeta;
- tähesuurus peab olema vähemalt 18;
- teates sisaldub tekst: «KALLE MUULI AVALDAS ADVOKAAT ÜLLAR TALVISTE KOHTA VALEANDMEID».
Vaata siit veel näiteid Eesti kohtupraktikast »